Noce i dnie – Streszczenie – Maria Dąbrowska

TOM I. Bogumił i Barbara

Bogumił Niechcic pochodził z ziemiańskiej rodziny szlacheckiej. Jego dziad, Maciej utrzymywał liczne kontakty w całym arystokratycznym świecie. Gościł u siebie uczonych, profesorów, artystów, działaczy politycznych.

Jego poczynania doprowadziły do zubożenia rodu. Utracił część rodowego majątku. Syn Michał odziedziczył po ojcu tylko majątek Jarosty, a także niespokojne usposobienie. Ożenił się z Florentyną Klicką, nowicjuszką dominikanek, panną bardzo ładną i bardzo ubogą. Wykradł ją z klasztoru i pomimo, że państwo młodzi uzyskali rozgrzeszenie, to zachowanie Michała Niechcica, ojca Bogumiła oceniono za skandaliczne. Bogumił był ich najmłodszym dzieckiem, starsze dzieci umierały, co wiele ludzi uznało za karę boską. Mając 15 lat Bogumił wraz z ojcem wziął udział w powstaniu styczniowym 1863 r. Po jego klęsce majątek Jarosty został skonfiskowany, a ojciec zesłany na Syberię. Żona wyruszyła wraz z nim, a syna oddała pod opiekę krewnych, którzy uważali Macieja i Michała za wariatów. Bogumił uciekł od krewnych i na wiele lat ślad po nim zaginął. Po śmierci męża Florentyna powróciła do Polski i została gospodynią w bogatym dworze w Krępie. Kiedy nie miała już sił do pracy została rezydentką i zamieszkała ze swym bratem, chorym umysłowo byłym powstańcem Klemensem Klickim w maleńkiej oficynie. Brat nigdy nie otrząsnął się z klęski powstania, dla niego walki wciąż trwały. Po latach tułaczki Bogumił powrócił do rodzinnych stron i został rządcą majątku w Krępie.

Barbara Ostrzeńska, późniejsza żona Bogumiła także z rodziny szlacheckiej. Dziad jej, Jan Chryzostom Ostrzeński utracił majątek Lorenki z powodu nieprzemyślanych okoliczności natury gospodarczej. Jego syn Adam ożenił się z Jadwigą Jaraczewską, która wniosła mu w majątku dwa folwarki. Dla niej to małżeństwo miało być karą za to, że ośmieliła się zakochać w guwernerze mieszczańskiego pochodzenia. Adam Ostrzeński szybko utracił majątek żony, zdradzał ją. Ostrzeński zginął od uderzenia pioruna, gdy najmłodsza córka, Barbara miała 5 lat. Wówczas wdowa z czworgiem dzieci przeniosła się do Kalińca, gdzie otworzyła stancję. Po powstaniu styczniowym, w którym wziął udział najstarszy syn Daniel utraciła resztki majątku. Robiła jednak wszystko, aby dzieciom dać staranne wykształcenie. Żyła z córkami w ubóstwie, kiedy syn Julian studiował w Petersburgu, a Daniel na wydziale przyrodniczym Szkoły Głównej. Wkrótce Daniel został wykładowcą przyrody w prywatnej szkole w Kalińcu, Teresa została nauczycielką w gimnazjum, a najmłodsza córka Basia zaczęła udzielać prywatnych lekcji.

Strony: 1 2 3 4 5 6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.