Mit o Dedalu i Ikarze – Problematyka. Symbolika imion Dedal i Ikar

Mit o Dedalu i Ikarze jest symbolem tęsknoty człowieka do wolności, niezależności, swobody działania, tęsknoty za rodzinnym krajem. Jednocześnie przestrzega przed zbytnim docenianiem samego siebie, ślepą wiarą we własne możliwości, przed pychą. Takie cechy charakteru często prowadzą do upadku i porażki.

Dedal jest wzorem wytrwałości w dążeniu do celu, jest symbolem doskonałości twórczej człowieka. Jego dzieła odznaczają się niezwykłym kunsztem artystycznym, posągi wyrzeźbione przez niego w kamieniu lub drewnie wyglądają tak, jakby posiadały duszę i miały w sobie życie. Jest człowiekiem rozważnym, rozsądnym, potrafiący ocenić i przewidzieć niebezpieczeństwo.

Strony: 1 2

One Response to “Mit o Dedalu i Ikarze – Problematyka. Symbolika imion Dedal i Ikar”

 1. Imię Nazwisko pisze:

  Piękny mit. Lekkomyślność i brawura prowadzą do upadku – tak się zdarzyć może. Zadaniem mitu było stworzenie przeświadczenia że pożyteczne jest słuchanie autorytetów i „nie wychylanie się”. Czyli w celach dydaktycznych. Słusznie, słusznie, ale… weźmy mit pod lupę.

  Wraz ze wzrostem wysokości temperatura powietrza maleje o 0,6 stopnia co każde 100m. Gdyby Ikar wzbił się ile tylko zdoła, Słońce nigdy nie stopiłoby mu skrzydeł. Przeciwnie. To lecąc właśnie tak jak „łociec kazali” prędzej by się zabił.

  Uaktualniona wersja mitu: Dedal polecił Ikarowi lecieć nie za wysoko i nie za nisko aby się nie zabić. Ale Ikar nie posłuchał i poleciał wysoko. Tam na skutek obniżonej temperatury wosk utwardził się jeszcze bardziej. Natomiast Dedal lecąc pośrodku miał pecha. Akurat Słońce przygrzało. Skrzydła się zaczęły topić i runął do morza. Nawet nie pomyślał że w górze jest ratunek… Przecież to niemożliwe! Tam Słońce!!!

  Morał: Niekiedy i brawura jest ratunkiem a stateczne trwanie po środku, zgubą.
  A w ogóle to nie ma na to recepty.
  Nie. Jest.
  Nie ulega wątpliwości że „lekkomyślny” Ikar miał natchnienie od Boga, które uratowało mu życie. Natomiast stary stateczny Dedal diabła posłuchał.
  Recepta – słuchać Boga.
  Ba… ale jak?
  Kto szuka ten znajdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.