Mit o pochodzeniu świata – Streszczenie

Według mitologii greckiej na początku był Chaos, czyli jedna nieuporządkowana masa, ciężka i ciemna, mieszanina czterech żywiołów: ziemi, wody, ognia i powietrza.

Z czasem z głębokiej otchłani wyłonili się pierwsi bogowie: Uranos– niebo i Gaja – ziemia. Para ta wydała na świat wielki ród tytanów, cyklopów i sturękich (hekatonchejrów). Niespokojny o władzę Uranos zepchnął swe potomstwo do czeluści Tartaru, skąd nie było powrotu.

Z kolei Gaja niepocieszona tym faktem kazała najmłodszemu z tytanów – Kronosowi zabić ojca. Tytan posłusznie wykonał polecenie i wraz z małżonką Reją zapanował nad światem, który bardzo się rozwinął. Jednak i on nie chciał dzielić się władzą i po kolei połykał własne dzieci, które rodziła mu Reja. Rei udało się w końcu przechytrzyć męża i po urodzeniu szóstego dziecka oszukała go, podając mu zawinięty w pieluszkę kamień, który Kronos połknął sądząc, że połyka dziecko. Ona zaś zeszła na ziemię, by zapewnić bezpieczne życie Dzeusowi. Ukryła dziecię w grocie na wyspie Krecie pod opieką nimf górskich i kozy Amaltei.

Chłopiec karmiony mlekiem kozy chował się zdrowo. Gdy dorósł podsunął matce pomysł, by podała Kronosowi środek wymiotny. Po jegozażyciu  Kronos wypluł połknięte potomstwo: Hadesa, Posejdona, HeręHestię i Demeter. Gdy koza Almateja zdechła, z jej skóry Dzeus zrobił sobie puklerz, którego nie mogła przebić żadna broń. Tak powstała cudowna tarcza egida. Dzeus toczył z Kronosem walki przez dziesięć lat, lecz bez skutku. Dopiero gdy uwolnił z Tartaru cyklopów i sturękich, przy ich pomocy pokonał Kronosa i strącił go do czeluści.

Następnie bogowie podzielili władzę między siebie: Dzeus rządził ziemią i niebem oraz Olimpem, Hades – królestwem umarłych, a Posejdon został władcą mórz.