Ferdydurke – Streszczenie – Witold Gombrowicz

Józio, główny bohater powieści Witolda Gombrowicza Ferdydurke jest 30-letnim mężczyzną, autor książki Pamiętnik z okresu dojrzewania, która została krytycznie zrecenzjowana. Głównym zarzutem krytyków była niedojrzałość pisarza.

Niespodziewanie Józia odwiedza jego dawny nauczyciel, profesor Pimko, dostrzega rozpoczęty rękopis nowej książki bohatera i zaczyna go czytać. Belfer stwierdza wybitną niedojrzałość Józia i postanawia zapisać go do szóstej klasy, nie zważając na to, że jest to już dorosły mężczyzna. Obaj udają się więc do szkoły dyrektora Piórkowskiego. Józio uczestniczy w dwóch lekcjach – języka polskiego i łaciny. Czuje, że jego forma własna znika, a powstaje forma straszna, infantylna, zielona i niewypierzona.

Szkoła i widok kolegów u chłopca – mężczyzn wywołuje lęk i przerażenie. Obserwuje absurdalne zachowanie uczniów. Pimko i dyrektor Piórkowski są zaniepokojeni zbytnią samodzielnością młodzieży. Pimko ma plan, jak zwiększyć poziom naiwności wśród uczniów. Będzie się starał dać im do zrozumienia, że nie wierzy, aby oni mogli w jakikolwiek sposób naruszyć dobre obyczaje i zachowywali się niegrzecznie. Plan Pimki niezbyt spodobał się dyrektorowi, uznał go za zbyt anachroniczny. Pimko jednak jest zdania, że właśnie sposoby najbardziej przestarzałe są najskuteczniejsze.

Strony: 1 2 3 4 5 6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.