Inny świat – Nieludzki obraz obozów sowieckich – Gustaw Herling-Grudziński
Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego to przykład literatury łagrowej, opisującej dramatyczne przeżycia autora z więzień i obozów sowieckich, jak też jest towarzyszy.
Akcja utworu obejmuje lata 1940-42, czyli od momentu osadzenia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w więzieniu w Witebsku – koniec 1940 r., do opuszczenia ZSRR w kwietniu 1942 r. Utwór kończy się krótkim Epilogiem, którego akcja rozgrywa się już po wojnie, w czerwcu 1945 r. w Rzymie. Autor stara się w jak najbardziej rzeczywisty sposób przedstawić życie w sowieckich obozach pracy przymusowej.
Jak sam tytuł wskazuje inny świat czyli świat anormalny, nieludzki. Gustaw Herling-Grudziński próbuje ukazać proces niszczenia człowieka przez system obozów pracy. Łagry bardziej niż na ubranie przestępcy, nastawione są na jego wyeksploatowanie gospodarcze i przeobrażenie. Ciężka, nadludzka praca np: przy wyrębach lasów, budowie miast i miasteczek, elektrowni czy zakładów pracy oraz bezustanne mrozy, dochodzące do -40 stopni, śniegi, wszystko to dziesiątkowało więźniów.
Dodaj komentarz