Inny świat – Nieludzki obraz obozów sowieckich – Gustaw Herling-Grudziński

Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego to przykład literatury łagrowej, opisującej dramatyczne przeżycia autora z więzień i obozów sowieckich, jak też jest towarzyszy.

Akcja utworu obejmuje lata 1940-42, czyli od momentu osadzenia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w więzieniu w Witebsku – koniec 1940 r., do opuszczenia ZSRR w kwietniu 1942 r. Utwór kończy się krótkim Epilogiem, którego akcja rozgrywa się już po wojnie, w czerwcu 1945 r. w Rzymie. Autor stara się w jak najbardziej rzeczywisty sposób przedstawić życie w sowieckich obozach pracy przymusowej.

Jak sam tytuł wskazuje inny świat czyli świat anormalny, nieludzki. Gustaw Herling-Grudziński próbuje ukazać proces niszczenia człowieka przez system obozów pracy. Łagry bardziej niż na ubranie przestępcy, nastawione są na jego wyeksploatowanie gospodarcze i przeobrażenie. Ciężka, nadludzka praca np: przy wyrębach lasów, budowie miast i miasteczek, elektrowni czy zakładów pracy oraz bezustanne mrozy, dochodzące do -40 stopni, śniegi, wszystko to dziesiątkowało więźniów.

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.