Rewolucja neolityczna i jej znaczenie – Ewolucja człowieka

Paleolit

Ewolucja człowieka dokonała się w paleolicie, czyli starszej epoce kamienia. Człowiek różnił się od innych istot poziomem inteligencji, możliwością jej pogłębiania. Wiąże się z tym ewolucja kulturowa, która właściwa jest tylko ludziom. W epoce paleolitu podstawowym surowcem był kamień, a narzędziem pięściak (odpowiednio obtłuczony kamień, dopasowany do dłoni, służący do rozłupywania, skrobania i wykopywania). Człowiek szybko nauczył się rozniecać ogień, wytwarzać odzież, budować schroniska. Zmusiły go do tego zmienne warunki otoczenia.

Warto zaznaczyć, że neandertalczyk świadomie grzebał swoich zmarłych. Wierzono w życie pozagrobowe. Jaskinie były pokryte malowidłami. Uznawano je za miejsca kultu religijnego. Świadczy to o zdolności człowieka do abstrakcyjnego myślenia, tworzenia kultury duchowej.

Paleolit określa się jako epokę społeczności łowiecko-zbierackich. Ludzie przemieszczali się z miejsca na miejsce w kilkunastoosobowych grupach. Zaowocowało to stopniowym zdobywaniem umiejętności: wynalezienie łuku, obróbka skór, stosowanie kości jako surowca.

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.