Dwudziestolecie międzywojenne – Kierunki filozoficzne

  • pragmatyzm – kierunek filozoficzny, który powstał w Ameryce pod koniec XIX w. Jego twórcą jest filozof i psycholog William James. Podkreśla on względność ludzkiej wiedzy i oceniał jej wartość pod kątem praktyczności i przydatności w życiu codziennym. A więc hasłem pragmatystów było zbliżenie filozofii do życia oraz uzależnienie prawdziwości twierdzeń od ich praktycznych skutków. Nieistotne jest obiektywne zbliżenie człowieka do prawdy, a przede wszystkim efekty praktyczne, związane z zaspokojaniem ludzkich potrzeb.
  • behawioryzm – (od behaviour – zachowanie) teoria sformułowana przez amerykańskiego psychologa Johna Watsona, który głosił konieczność zainteresowania się psychologii zewnętrznymi zachowaniami ludzkimi.
  • psychoanaliza – teoria stworzona przez austriackiego neurologa Zygmunta Freuda. W psychice ludzkiej wyróżnił 3 warstwy: id – sferę popędów spychanych do podświadomości, ego – jest świadomością kierującą zachowaniem jednostki, zaś superego – to zespół norm tworzący system wyższych wartości.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.