Argumentative compositions – for and against – rozprawka za i przeciw – pros and cons of smoking in the public places – za i przeciw paleniu w miejscach publicznych – angielski

Smoking is as popular as alcohol in the world. Today, it is difficult not to meet a smoker when you go around the city. Smoking in public places is a very controversial topic.

One basic disadvantage of smoking in public places is the fact that tobacco smoke is very harmful. In the restaurant, bars or others public places, non-smokers should have chance to spend their time without harming the health.

Secondly, smokers who are in public places promote smoking. Especially, young people see that and they usually start to smoke. They think that this phenomen is normal and universal.

In addition, this ban would reduce the number of fires. Sometimes, many buildings are buring because of leaving cigarette butts.

On the other hand, public places very often have not got smoking-rooms. Then, smokers have no choice and they start to smoke there. We should understand that they are addicted and they must smoke several times during the day.

Moreover, we should understand that e.g. parks belong to public places too. In this situation, smokers do not damage health of other people. So, why do not they smoke there?

All in all, smoking in the public places should be reduced, but only when authorities will find places where smokers will be able to smoke legally.

TŁUMACZENIE:

Palenie jest tak popularne jak alkohol na świecie. Dziś, trudno jest nie spotkać palacza kiedy idziesz po mieście. Palenie w publicznych miejsach jest bardzo kontrowersyjnym tematem.

Jedną podstawową wadą palenia w miejscach publicznych jest fakt, że dym tytoniowy jest bardzo szkodliwy. W restauracji, barach czy innych publicznych miejsach niepalący powinni mieć szansę do spędzenia swojego czasu bez szkody dla zdrowia.

Po drugie, palacze, którzy przebywają w miejsach publicznych promują palenie. Szczególnie młodzi ludzie widzą to i zwykle zaczynają palić. Myślą, że ten fenomen jest normalny i powszechny.

W dodatku, ten zakaz mógłby zredukować liczbę pożarów. Czasami, wiele budynków pali się z powodu pozostawiania niedopałków.

Z drugiej strony, publiczne miejsca często nie mają palarni. Wtedy, palacze nie mają wyboru i zaczynają tam palić. Powinniśmy zrozumieć, że są uzależnieni i muszą palić kilka razy dziennie.

Ponadto, powinniśmy zrozumieć, że np. parki także należą do publicznych miejsc. W tej sytuacji, palacze nie szkodą zdrowiu innych ludzi. Zatem, dlaczego nie mogą tam palić?

Podsumowując, palenie w miejsach publicznych powinno być zredukowane, ale tylko wtedy kiedy władzę znajdą miejsca, w których palacze będą mogli palić legalnie.