Argumentative compositions – for and against – rozprawka za i przeciw – pros and cons of doing sport – zalety i wady uprawiania sportu – angielski

Can you imagine our world without sport? It is believed that this field plays really important role in people's life. Today, we may feel a social pressure into leading an active lifestyle. But is sport really so good for our life?

The main important advantage of doing sport is the fact that sport means health, great mood and good physical condition. Our parts of body function better and we often avoid some kind of diseases. Besides, we have opportunity to joy when e.g. we are slim or muscular (especially men).

Moreover, it is often suggest that sport enables to know new people or see new places. Any person who for instance belongs to school team of football takes part in competition which may be organised in different places by different people.

On the other hand, sport sometimes causes injury, e.g. fracture or even death. There were many persons who lose life or become disabled.

The second drawback of doing sport is stress, especially for famous sportspersons. They must prove that they are the best. Fans want to see their idols when they win every competition. It is cause of stress.

In conclusion, sport not always has only advantages. Although, in my opinion, sport is beautiful and each person should do it.

TŁUMACZENIE:

Czy możesz sobie wyobrazić nasz świat bez sportu? Wierzy się, że ten obszar odgrywa naprawdę ważną rolę w ludzkim życiu. Dziś, możemy czuć społeczną presję na prowadzenie aktywnego stylu życia. Ale czy sport jest naprawdę tak dobry dla naszego życia?

Najważniejszą zaletą uprawiania sportu jest fakt, że sport oznacza zdrowie, dobre samopoczucie i dobrą kondycję fizyczną. Nasze części ciała funkcjonują lepiej i często unikamy różnych rodzajów chorób. Ponadto, mamy okazję do radości kiedy np. jesteśmy szczupli czy umięśnieni (szczególnie mężczyźni).

Ponadto, często sugeruje się, że sport umożliwia poznanie nowych ludzi i zobaczenie nowych miejsc. Każda osoba, która np. należy do szkolnej drużyny piłkarskiej bierze udział w zawodach, które mogą być organizowane w różnych miejscach przez różne osoby.

Z drugiej strony, sport czasami powoduje uszkodzenia, np. złamania, a nawet śmierć. Było wielu ludzi, którzy stracili życie lub stali się niepełnosprawni.

Drugą wadą uprawiania sportu jest stres, szczególnie dla znanych sportowców. Oni muszą udowadniać, że są najlepsi. Kibice chcą widzieć swoich idoli kiedy Ci wygrywają każde zawody. To powoduje stres.

Podsumowując, sport nie zawsze ma tylko zalety. Chociaż, moim zdaniem, sport jest piękny i każda osoba powinna go uprawiać.