Argumentative compositions – for and against – rozprawka za i przeciw – pros and cons of having a job – zalety i wady posiadania pracy – angielski

Can you imagine our life without work? I am sure this is really impossible for you. It seems that working is basis of life. In fact, we learn at school, studies to get a job in the future. Without work, an economy may slump and people have not got money to normal life. Unfortunately, work is not always our favourite occupation.

Many people suggest that work fills the day. They can have got some rythm of the lifetime and persons get used to it. It seems that we only want to relax all the time, but people who do not work may be bored and feel innecessary. Moreover, attractive activities would be less attractive if we could spend unlimited time on them.

It is often believed that successful life means successful career. We nonstop strive for getting a great job. Each promotion, bonus or approval makes workers more happy and pleased. Meaning of work is so important for people. Sometimes actually our position decided about mood.

On the other hand, work may become a source of frustration. People who wait for promotion, usually start to compete with other employees. This behaviour may lead to full of stress life.

Secondly, working may cause many diseases. Standing stress, problems with employer or low earnings – these things make us susceptible to e.g. neurosis, high blood pressure etc.

In conclusion, work may sometimes be a torment, but I do not imagine my life without it in the future.

TŁUMACZENIE:

Czy możesz sobie wyobrazić nasze życie bez pracy? Jestem pewien, że to jest wręcz niemożliwe dla Ciebie. Wydaje się, że praca jest podstawą naszego życia. Właściwie, uczymy się w szkole, na studiach po to, by dostać pracę w przyszłości. Bez pracy, gospodarka może się załamać i ludzie mogą nie mieć pieniędzy na normalne życie. Niestety, praca nie zawsze jest naszym ulubionym zajęciem.

Wielu ludzi sugeruje, że praca wypełnia dzień. Mogą oni mieć pewien rytm życia i ludzie przyzwyczajają się do niego. Mogłoby się wydawać, że dążymy tylko do przyjemności, ale ludzie, którzy nie pracują mogą czuć się znudzeni i niepotrzebni. Co więcej, atrakcyjne czynności mogłoby być mniej atrakcyjne jeśli moglibyśmy spędzać na nich nielimitowany czas.

Wierzy się, że udane życie oznacza udaną karierę. My ciągle dążymy do dostania dobrej pracy. Każdy awans, bonus czy pochwała sprawia, że pracownicy czują się bardziej szczęśliwi i zadowoleni. Znaczenie pracy jest ważne dla ludzi. Czasami, właściwie nasza pozycja decyduje o naszym humorze.

Z drugiej strony, praca może stać się źródłem frustracji. Ludzie, którzy czekają na awans, zwykle zaczynają konkurować z innymi pracownikami. To zachowanie może prowadzić do życia pełnego stresu.

Po drugie, pracowanie może spowodować wiele chorób. Ciągły stres, problemy z pracodawcą czy niskie płace – te kwestie sprawiają, że stajemy się wrażliwi np. na nerwicę, wysokie ciśnienie krwi itp.

Podsumowując, praca niekiedy może być udręką, ale nie wyobrażam sobie mojego życia bez niej w przyszłości.