Wergiliusz – Eneida – Problematyka

Epopeja Wergiliusza Eneida sławiąca męstwo wojenne i pochodzenie walecznych Rzymian wypływa z tradycji i wzorów Homera. Głównym bohaterem epopei jest Eneasz.

Eneasz był synem Afrodyty i księcia trojańskiego. Był obok Hektora jednym z nadzielniejszych wodzów trojańskich. Został właśnie wybrany przez Hektora do yego, by odbudować nowe miasto, podobne do Troi.

Eneida Wergiliusza liczy 12 ksiąg. Pierwsze sześć z nich opisuje wędrówkę i przygody bohatera w czasie tułaczki po morzach i lądach. Eneasz uszedł z życiem z plonącej Troi i wraz z grupą towarzyszy, po kilkuletniej tułaczce założył nowe państwo. Było to Lacjum, z ktorego później narodzi się Rzym. W drugiej części Wergiliusz opisuje wojnę o Lacjum.

Mit o Eneaszu miał za zadanie przekazać o korzeniach Rzymian, skąd się wywodzą, kim byli jego przodkowie. Miał także motywować ich do walki o inne tereny. Podobnych mitów i bohaterów oczekiwał nasz naród w okresie, gdy Polska była pod zaborami. Potrzebna była wówczas twórczość, która zachęcała Polaków do zbrojnego czynu i niosła nadzieje na odzyskanie niepodległości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.