Lalka – Obraz społeczeństwa polskiego w Lalce – Bolesław Prus

Kolejną klasą społeczną ukazaną w powieści jest mieszczaństwo, ogromnie zróżnicowane zarówno pod względem majątkowym, jak i narodowym – mieszczaństwo polskie, żydowskie i niemieckie.

Przedstawicielem mieszczaństwa polskiego był m.in. bardzo bogaty Stanisław Wokulski, człowiek niezwykle energiczny i przedsiębiorczy, który zrobił błyskawiczną karierę kupiecką.

Inni przedstawiciele mieszczaństwa, to zazwyczaj ludzie ograniczający swe ambicje do powolnego bogacenia się metodami stosowanymi od pokoleń, unikając postępu i nowoczesności np.: Ignacy Rzecki. Był niezwykle uczciwym i sumiennym subiektem, czym zasłużył sobie na szacunek Wokulskiego. Jednak staremu romantykowi trudno było się odnaleźć w nowej rzeczywistości, w erze szybkich karier. Do tej grupy społecznej należy także zaliczyć radcę Węgrowicza, ajenta handlowego – Szprota i rzemieślnika Deklewskiego.

Reprezentantami mieszczaństwa żydowskiego jest lekarz psycholog Szuman i przyjaciel Wokulskiego z Syberii, handlowiec Szlangbaum. Żydzi są dość zamożni, jednak prowadzą bardzo skromne i oszczędne życie. Najczęściej swoje środki finansowe lokują w nieruchomości. Są przebiegli i sprytni, zajmują się głównie handlem i czerpią z tego ogromne zyski, są bezwzględni w ściąganiu długów.

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.