Pamiętniki – Charakterystyka bohatera, Obraz sarmaty – Jan Chryzostom Pasek

Głównym bohaterem Pamiętników Jana Chryzostoma Paska jest sam autor. W pierwszej części poznajemy Paska jako szlachcica – żołnierza, uczestnika wielu wojen. Walczył na ogół dzielnie, zwłaszcza ze Szwedami w Polsce i Danii. Był świetnym kompanem, żołnierzem pewnym siebie, o wielkim temperamencie, czasem okrutnym. Cieszył się autorytetem zarówno u podwładnych, jak i u przełożonych.

Można przypuszczać, że zapału do walki dostarczała mu nie tyle miłość do ojczyzny (choć nie można mu zarzucić braku patriotyzmu) ile ambicja osobista, chęć zdobycia łupów, nadzieja na zrobienie kariery. Prawdopodobnie przyczyną udziału Paska w wyprawie do Danii była także ciekawość świata i ludzi, żądza przygód, a także przywiązanie do wodza Stefana Czarnieckiego, którego darzył ogromnym szacunkiem.

Służba wojskowa pod jego komendą była dla Paska szansą na awans i szkołą wychowania patriotycznego. Pasek był nie tylko świadkiem, ale i uczestnikiem wielu historycznych zdarzeń. Czasem prześladował go pech, w bitwach i potyczkach stracił wiele koni, aż wreszcie nie stać go było na następnego i musiał zrezygnować z wojaczki. 

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.