Lalka – Obraz społeczeństwa polskiego w Lalce – Bolesław Prus

Powieść Bolesława Prusa Lalka przedstawia szeroki obraz społeczeństwa polskiego w drugiej połowie XIX w., w którym wszystkie niemal warstwy reprezentowane są przez typowych przedstawicieli.

Szczególnie dużo uwagi poświęcił Prus arystokracji, przedstawiając ją w zdecydowanie negatywnym świetle. Jest to klasa najbardziej zdegenerowana i zdemoralizowana, próżniacza i niezdolna do zdobywania środków finansowych. Są to ludzie żyjący ponad stan jak m.in. Łęccy, Kazimierz Starski, Książę czy baron Krzeszowski.

Środowisko arystokracji tworzą ludzie silnie ze sobą związani bliższym lub dalszym pokrewieństwem. Jest bardzo trudno dostać się do tej sfery, przekonał się o tym główny bohater Stanisław Wokulski. Chcąc pokonać bariery dzielące kupca od arystokratki zmuszony był wyjechać za granicę, by pomnożyć swój majątek, a także postarać się o dokument potwierdzający szlacheckie pochodzenie. Bowiem panna Izabela Łęcka gardzi ludźmi z niższych sfer, zarówno ona jak i jej ojciec byli przekonani o wyjątkowości klasy, do której należą, choć sami byli na skraju bankructwa.

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.