Władysław Reymont – Chłopi – Opis przyrody

Ważne miejsce w powieści Władysława Reymonta Chłopi, podobnie jak w Panu Tadeuszu odgrywa przyroda. Tworzy ona specyficzny klimat tej powieści, towarzyszy człowiekowi na każdym kroku. Czasem jest jego sprzymierzeńcem, lecz często bywa wrogiem, jest realną potęgą żywiołową regulującą życie chłopa jako rolnika i wpływającą na jego życie osobiste.

Reymont podkreśla ścisły związek rytmu życia wsi z przyrodą, ze zmieniającymi się porami roku. To one wyznaczają czas pracy: siewu, żniw, sianokosów, wykopków oraz czas odpoczynku. Nieustanna zależność od przyrody i jej zmienność wywiera wpływ na działanie i postępowanie mieszkańców wsi. Inne prace wykonują wiosną, inne latem czy też jesienią. 

Ziemia jest dla Lipczan najważniejsza, czymś świętym, jest także źródłem konfliktów. Prace na roli traktowano z szacunkiem i godnością . Chłopi są związani z ziemią od chwili narodzin aż do śmierci. Świadczy o tym scena śmierci Macieja Boryny. Półprzytomny chłop przed śmiercią wychodzi w pole, nabiera w koszulę ziemi i sieje. Cała przyroda wie, kogo traci, dlatego zawsząd słychać jej głosy: Ostańcie! Ostańcie z nami! Ostańcie !
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.