Wizyta starszej pani – Moralność mieszkańców Güllen – Friedrich Dürrenmatt

Dramat Friedricha Dürrenmatta Wizyta starszej pani ujawnia moralność mieszkańców Güllen, którzy w pogoni za dobrobytem rezygnują z wszelkich norm etycznych. Utwór potwierdza regułę, że pieniądze rządzą światem oraz że za pieniądze można kupić wszystko, jak powiedziała Klara.

Mieszkańcy biednego miasteczka wiązali z wizytą Klary ogromne nadzieje, że ich życie zostanie raz na zawsze odmienione na lepsze. Liczyli na jej hojność dzięki protekcji Alfreda Illa, który uważał, że niegdyś był jej najlepszym przyjacielem. Obiecywali mu nawet udzielenie poparcia w najbliższych wyborach na burmistrza miasta.

Tak naprawdę celem wizyty Zachanassian nie była wcale troska o miasteczko i jego mieszkańców. Głównym powodem jej przybycia była chęć zemsty na kłamliwym kochanku, jakim przed laty okazał się Alfred. Klara bardzo go kochała, lecz gdy zaszła w ciążę, Ill nie chciał uznać ojcostwa jej dziecka, a w dodatku przekupił świadków, by zeznawali w sądzie na jego korzyść, posądzając ją o spanie także z innymi. Alfred wygrał proces, a ona młoda, zhańbiona dziewczyna musiała uciekać z Güllen.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.