Wizyta starszej pani – Portret psychologiczny Klary Zachanassian – Friedrich Dürrenmatt

Klara Zachanassian, bohaterka dramatu Friedricha Dürrenmatta Wizyta starszej pani to była miesznka Güllen. Po latach nieobecności przybywa do rodzinnego miasta, by zemścić się na człowieku, którego niegdyś kochała, Alfredzie Illu.

Alfred był wielką miłością Klary, jednak gdy zaszła w ciążę nie chciał uznać ojcostwa jej dziecka. W dodatku przekupił nieuczciwych świadków, którzy zeznali fałszywie w sądzie, że także sypiali z Klarą. Ill ożenił się z bogatą właścicielką sklepu galanteryjnego, żył szczęśliwie, cieszył się poważaniem mieszkańców Güllen, w dodatku obiecali mu poparcie na burmistrza w najbliższych wyborach. Klara, uznana przez społeczeństwo za nierządnicę musiała wyjechać z rodzinnego miasteczka. By zarobić na życie, sprzedawała się w hamburskim burdelu. W końcu wyszła za mąż za posiadacza złóż ropy i została milionerką.

Jednak, nawet po 45 latach nie zapomniała o wyrządzonej jej krzywdzie. Wróciła, by dokonać zemsty na Alfredzie, obmyśliła niemal każdy jej szczegół. A zemsta staje się możliwa dzięki posiadanemu bogactwu, który pozwala jej działać bezgranicznie, okrutnie. Jak sama mówi, za pieniądze można kupić wszystko, to za ich pomocą udaje jej się przekonać mieszkańców do swoich celów, pieniądze dają jej władzę, że może decydować o losie każdego gülleńczyka. Staje się panią życia i śmierci.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.