Stefan Żeromski – Siłaczka – Charakterystyka Pawła Obareckiego. Postawa bohatera

Paweł Obarecki, bohater noweli Stefana Żeromskiego Siłaczka to ukochany Stasi Bozowskiej. Jest młodym, prowincjonalnym lekarzem, od 6 lat mieszkającym w Obrzydłówku. Przybył tu tuż po ukończeniu studiów, by leczyć i pomagać innym, a tym samym realizować ideały młodości.

W czasie studiów był pilnym uczniem, podziwiano jego rzetelność i pracowitość.

Zawsze uśmiechnięty, wesoły i towarzyski. Fascynowała go idea pomagania innym, dlatego po przybyciu do Obrzydłówka był pełen zapału do pracy i miał ogromną nadzieję, że jego szczytne cele się zrealizują. Starał się być uczciwym i wrażliwym człowiekiem.

Na początku, by przeciwstawić się zachowaniu miejscowego felczera i aptekarza, którzy leczyli ludzi różnymi miksturami wyprodukowanymi przez siebie, zbijając na tym niezłe fortuny, kupił podręczną apteczkę, z którą jeżdził do chorych. Leczył ich za pół darmo, uczył higieny, dużo pracował, mało odpoczywał.

Po kilku miesiącach Obarecki zrezygnował ze swoich szlachetnych idei. Gdy wybito mu szyby w oknach i okrzyknięto go zwolennikiem szatana poddał się naciskowi obrzydłowskiej elity. Zniechęcony trudnościami szybko porzucił swoje cele i plany. Przyjął reguły gry bogatych i wpływowych mieszkańców miasteczka. Stracił zapał do pracy, nie widział sensu dalszego poświęcania się, stał się materialistą zainteresowanym pieniędzmi i wygodnictwem.

Obarecki poniósł klęskę, stał się człowiekiem głęboko nieszczęśliwym. Jego niepowodzenia zarówno na gruncie zawodowym, jak i osobistym wynikały głównie z tego, że był człowiekiem słabego charakteru, w pewnym momencie poddał się przeszkodzie, był konfornistą skłonnym do kompromisów. Uzmysłowił sobie to dopiero podczas spotkania z umierającą Stasią. Rozpacz po śmierci ukochanej wywarła krótkotrwały wpływ na osobowość doktora, na chwilę obudziły się w nim zdradzone ideały. Po pewnym czasie powrócił do dawnych nawyków, stając się zwyczajnym dorobkiewiczem.