Stefan Żeromski – Biografia, życiorys, twórczość

Stefan Żeromski, pseudonim Maurycy Zych- nowelista, powieściopisarz, dramaturg, publicysta. Urodził się w 1864 r. w Strawczynie w zubożałej szlacheckiej rodzinie. Wychowywał się w Ciekotkach, u stóp Gór Świętokrzyskich. W jego twórczości niejednokrotnie pojawia się puszcza jodłowa i ziemia kielecka.

Do gimnazjum uczęszczał w Kielcach. Wcześnie stracił rodziców i zmuszony był do samodzielnego utrzymywania i zarobienia pieniędzy, udzielał korepetycji podczas nauki w gimnazjum.

Nie otrzymał matury i w 1886 r. wstąpił do Szkoły Weterynaryjnej w Warszawie, którą opuścił z braku środków do życia. Następnie rozpoczął tułaczkę po dworach szlacheckich ziemi sandomierskiej, jako nauczyciel domowy.

W 1892 r. w Nałęczowie poślubił wdowę Oktawię Rodkiewiczową. Dzięki jej pomocy otrzymał posadę zastępcy bibliotekarza w Muzeum Narodowym Polskim w Szwajcarii. Do Warszawy wrócili w 1897 r. i Żeromski przyjął pracę bibliotekarza w Biblitece Ordynacji Zamojskich. W 1904 roku Żeromscy zamieszkali w Zakopanem. W 1905 r. w czasie rewolucji pisarz wrócił do Nałęczowa, organizował kursy dla uczniów szkół rzemieślniczych, w jego domu prowadzono tajną szkołę. Lata I wojny światowej spędził w Zakopanem, był jednym z organizatorów polskiej władzy państwowej na Podhalu. W 1919 r. zamieszkał na stałe w Warszawie, od 1924 roku zajmował mieszkanie na Zamku Królewskim. W 1925 r. otrzymał Państwową Nagrodę Literacką. Zmarł 20 listopada 1925 roku w Warszawie.

Zadebiutował zbiorem nowel Opowiadania (1895) wśród, których się znalazły: Doktor Piotr, Zmierzch, Siłaczka, oraz nieco później Rozdziobią nas kruki, wrony.

Do najbardziej znanych utworów Stefana Żeromskiego należą: powieści- Ludzie bezdomni (1900), Uroda życia (1912), Syzyfowe prace (1898), Wierna rzeka (1912), Dzieje grzechu (1909), Przedwiośnie (1924)
    dramaty- Róża (1909), Turoń (1923), Uciekła mi przepióreczka (1924)
    proza poetycka- Wisła (1918), Puszcza jodłowa (1925)
   powieści historyczne- Popioły (1904), Duma o hetmanie (1908)