Tragizm pokolenia Kolumbów Pokolenie – Interpretacja i analiza – Krzysztof Kamil Baczyński

Człowiekowi, który wciąż wspomina śmierć zamordowanego brata obce będzie uczucie litości. Młode pokolenie doświadczając nieustannie okrucieństw wojny przestało wierzyć w litość, miłość, sumienie. Zabrano im marzenia, pozostawiono tylko senne koszmary. Serca ludzkie pozamieniały się w twarde głazy. Oto jakie spustoszenie w ludzkiej psychice poczyniła wojna.

W końcowych wersach podmiot liryczny zastanawia się, co zostanie z tych, którzy walczyli i ginęli, czy zostaną uznani za bohaterów, czy wstydliwie zapomniani jako zwykli zabójcy.

Tonacja wiersza jest przejmująca i głęboko tragiczna. Młode pokolenie zostało zmuszone do uporania się z własną wrażliwością moralną, walczyli w słusznej sprawie, poświęcając swoje życie, lecz musieli odrzucić wielkie uczucia i zabijać ludzi.

Budowa: wiersz składa się z 10 zwrotek, rymy niedokładne. Środki artystyczne: epitety – ziemia dojrzała, usta ściśnięte, twarzą wilczą; porównania – Ziemia (…) kipi sytością jak wielka misa, ciała skręcone jak korzeń; metafory – Ogromne nieba suną warkotem, wiatr drzewa spienia; personifikacja – przestrzeń wzdycha

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.