Jan Kochanowski – Odprawa posłów greckich – streszczenie

Odprawa posłów greckich Kochanowskiego Jana jest tragedią wzorowaną na dziełach antycznych. Została napisana dla uczczenia zaślubin przyjaciela Jana Zamojskiego z Krystyną Radziwiłłówną. Treść utworu nawiązuje do mitu trojańskiego.

Akcja utworu rozgrywa się w starożytnej Troi, na dworze króla Priama, gdzie przebywa porwana przez Parysa (Aleksandra) piękna Helena. Do Troi przybywają posłowie greccy Menelaos i Ulisses z żądaniem wydania Heleny. Priam jest niezdecydowanym królem, powierza decyzję w tej sprawie radzie królewskiej. Podczas obrad ścierają się ze sobą dwa obozy.

Ale zanim rozpocznie się posiedzenie rady, Parys próbuje przekonać Antenora, by głosował za odrzuceniem żądań. Jednak mądry i szlachetny Antenor, cieszący się opinią dobrego doradcy, w trosce o dobro państwa, stara się przekonać Radę, by zwróciła Grekom Helenę, sprzeciwia się jednocześnie prośbom królewicza. Parys za wszelką cenę pragnie zatrzymać kochankę, nie cofając się przed kłamstwem i przekupstwem. Na czele tego stronnictwa staje przekupiony Ikeaton. Niestety, zwycięża Parys, Helena pozostaje w Troi.

Priam odprawia posłów greckich, co jest jednoznaczne z rozpoczęciem wojny. Dochodzą do niego coraz liczniejsze głosy, o zgromadzeniu licznej armii przez wroga. Kasandra, mająca dar jasnowidzenia, przepowiada wojnę, śmierć Hektora i Achillesa, rzeź mieszkańców, a na końcu upadek miasta. Antenor, zatroskany zawsze o losy ojczyzny doradza, by przygotować się dobrze do wojny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.