Jan Kochanowski – Odprawa posłów greckich – Charakterystyka Antenora

Antenor jest jedną z najważniejszych postaci dramatu Jana Kochanowskiego Odprawa posłów greckich. Kochanowski czyni go jedynym sprawiedliwym i rozsądnym spośród mieszkańców Troi.

Antenor to wzorowy obywatel i sprawiedliwy patriota, chce za wszelką cenę uniknąć konfliktu z Grekami, kieruje się dobrem państwa. Szlachetny i mądry, w trosce o losy ojczyzny próbuje nakłonić radę możnych, by zwróciła Grekom Helenę.

Jest osobą rozsądnie myślącą, obywatelem nieprzekupnym, stawia dobro kraju ponad kaprys jednostki, ponad przyjaźń, która zmuszałaby do wyrzeczenia się własnego systemu wartości. Dla Antenora ani przyjaźń Parysa, ani jego podarki nie mogą być cenniejsze niż wierność prawdzie i sprawiedliwości, wierność własnemu sumieniu.

Stara się jak może, by ratować państwo od niepotrzebnej i niesprawiedliwej wojny, przestrzega rodaków przed jej skutkami, apeluje do sumień obywateli. Jest bohaterem pozytywnym, jednak jego rozsądek nie znajduje poparcia. Dlatego teraz dobro miasta wymaga, aby jak najlepiej przygotować się do wojny, by odeprzeć ataki Greków. Pozostaje do końca sobą, obywatelem, który nie odłącza własnego losu od losów kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.