Jan Kochanowski – biografia, życiorys, twórczość

Jan Kochanowski – najwybitniejszy polski poeta okresu renesansu, tragik, prozaik, wielki humanista.

Urodził się w 1530 r. w Sycynie, w ziemi sandomierskiej. Pochodził ze średniozamożnej rodziny szlacheckiej. Jego ojciec, Piotr, był właścicielem ziemskim. Naukę rozpoczął w szkole parafialnej w Zwoleniu, a w 1544 r. w wieku 14 lat zaczął uczęszczać nad Akademię Krakowską, na Wydział Nauk Wyzwolonych.

W latach 1551-52 korzystając z protekcji księcia Alberta przebywał w Królewcu studiując na tamtejszym uniwersytecie. W 1552 r. udał się w podróż do Włoch, gdzie przebywał z przerwami do 1559 r. Studiował na uniwersytecie w Padwie nauki filozoficzne.

Strony: 1 2 3 4