Franz Kafka – Proces – Streszczenie
Proces jest najbardziej znanym utworem Franza Kafki. Akcja utworu trwa jeden rok, w nieokreślonym czasie i nieznanym miejscu.
Bohater powieści Józef K. został nagle postawiony w stan oskarżenia, z samego rana, w dniu swoich trzydziestych urodzin. Pracuje na wysokim stanowisku w banku, jest sumienny i pracowity, cieszy się zaufaniem swoich przełożonych. Prawdopodobnie jest przystojny, bo podoba się kobietom. Raczej nie ma żony i dzieci, natomiast często odwiedza swoją kochankę.
Do końca utworu nie dowie się, na czym polega jego wina, jakie popełnił przestępstwo, godzi się na oskarżenie i proces.
Początkowo jest przetrzymywany we własnym mieszkaniu, ale od nikogo nie może uzyskać żadnych wyjaśnień. Może jednak nadal jeździć do pracy i może w dowolny sposób przygotowywać się do procesu.
Daremnie poszukuje tego, kto go ma osądzić, ponieważ Józef K. już od początku jest skazany, a wyrok jest nieunikniony. Nigdy nie dowie się, o co został oskarżony, jakie prawo złamał. Niewiele robi w swojej sprawie. Dobrowolnie zgłasza się na rozprawy i szuka sprawiedliwości, walcząc o swoją godność.
Bohater odczuwa niebezpieczeństwo, ma poczucie lęku o własne życie. Józef K. zostaje zabity w opustoszałym kamieniołomie przez milczących jegomości w cylindrach.
Kafka w utworze ukazuje działanie systemu sądowniczego, sprawującego kontrolę nad ludźmi w sposób bezprawny. Wymaga uległości, nie liczy się z prawami jednostki do wolności i swobody, nie przyjmuje i nie potrzebuje żadnych wyjaśnień, nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością. Wszelkie próby buntu i sprzeciwu pogarszają jedynie sytuację oskarżonych.
Dodaj komentarz