Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz – Uczucia i przeżycia Tadeusza po powrocie do domu. Plan i opis.

Plan:

1. Przyjazd Tadeusz do Soplicowa

2. Zwiedzanie domu lat dziecinnych:

a) oglądanie pamiątek i obrazów

b) zaskoczenie Tadeusza – jego dawny pokój mieszkaniem kobiety

c) nieoczekiwane spotkanie z piękną dziewczyną

3. Powitanie z Wojskim i spacer do lasu

Przyjazd Tadeusza do Soplicowa był szczególnym wydarzeniem. Młodzian bardzo się wzruszył widząc dom, w którym spędził dzieciństwo.

Czuł niepojętą radość i szczęście. Jak dziecko zaczął biegać po pokojach podziwiając tak drogie mu pamiątki. Wielkim zaskoczeniem był wygląd jego dawnej komnaty, którą teraz zamieszkuje kobieta. Ciekawość nie dawała mu spokoju, gdyż właścicielki nie było w domu. Jednak niebawem, przez nisko umieszczone okno, wbiegła jego mieszkanka – śliczna dziewczyna. Spłoszona panienka dostrzegłszy Tadeusza uciekła natychmiast. Chłopak też był wielce zmieszany tym nieoczekiwanym spotkaniem. Osłupiał na jej widok i zawstydzony opuścił dom.

Tam już na zewnątrz czekał na niego Wojski, a rozmawiając z nim nie mógł ukryć wzruszenia i euforii jaka go ogarnęła. Był szczęśliwy.