Syzyfowe prace – Streszczenie – Stefan Żeromski

Chłopak jest pilnym uczniem, mimo to ma kłopoty głównie z matematyki, trudną do opanowania w języku rosyjskim. Z okazji zbliżających się Zielonych Świątek pani Borowiczowa będąc w Klerykowie zabiera Marcina na 2 dni do domu, do Gawronek. Oboje są z tego powodu szczęśliwi. Matka przeczuwa, że niedługo może umrzeć i na zawsze rozstać się z synem. Marcin przyrzeka, że zawsze będzie ją kochał.

Marcin otrzymuje promocję do klasy pierwszej. Jednak teraz jego zapał do nauki osłabł. Latem zmarła mu matka. Czuje się teraz bardziej swobodny, opuszcza się w nauce. Zaprzyjaźnia się z Wilczkiem, synem bogatej lichwiarki, który uczy go jak ściągać, podpowiadać. Chodzą też razem na wagary.

Pewnego dnia Marcin będąc na wagarach wchodzi do kościoła i jest świadkiem rozmowy między inspektorem a księdzem. Inspektor nie pozwala uczniom śpiewać po polsku hymnu. Ksiądz z kolei oświadcza, że w kościele uczniowie będą śpiewać hymn w swoim języku i wypycha inspektora za drzwi. Zauważa Marcina, który obiecuje, że nikomu nie powie o tym, co widział.

Wychowawcą Marcina w I klasie jest pan Rudolf Leim, nauczyciel łaciny, pochodzący z niemieckiej rodziny, dawno spolszczonej. Pewniego dnia Leim wchodząc do klasy widzi napis na tablicy zrobiony przez dyżurnego Marcin Borowicz – ciągle głośno mówi po polsku. Skazuje Marcina na 2 godziny kary, jednak większą pogardę okazuje temu, kto to napisał. Profesorem literatury rosyjskiej jest Ozierski, niezbyt lubiany przez uczniów, zaś języka polskiego, który nie jest przedmiotem obowiązkowym – pan Sztetter, niezwykle bojący, że niemal niczego nie uczy, martwi się bowiem o swoją posadę. Matematyki uczy prof. Nogacki, choć jest Polakiem i uważa się za patriotę zmusza uczniów do mówienia i myślenia po rosyjsku.

Strony: 1 2 3 4 5 6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.