Syzyfowe prace – Streszczenie – Stefan Żeromski

Powieść Stefana Żeromskiego Syzyfowe prace to historia dwóch gimnazjalistów z Klerykowa – Marcina Borowicza i Andrzeja Radka. Opowiada o metodach rusyfikacji w polskiej szkole, o walce młodzieży polskiej z rusyfikacją i daremnych wysiłkach wroga.

Główny bohater powieści, Marcin Borowicz był synem zubożałego szlachcica. Właśnie rodzice odwożą 8-letniego jedynaka do pobliskiej wsi Owczary, gdzie znajduje się szkoła mająca tylko jedną małą, brudną klasę. Państwo Borowiczowie zostawiają Marcina na stancji u nauczyciela pana Wiechowskiego. Chłopiec bardzo tęskni za rodzicami.

Następnego dnia Marcin rozpoczyna naukę. Na początku lekcji wszyscy odmawiają modlitwę w języku rosyjskim, a później wszystkie zajęcia również odbywają się w tym języku. Chłopiec uczy się czytać po rosyjsku, pisze dyktanda, rozwiązuje zadania z matematyki. Przez pierwsze dwa miesiące rodzice nie odwiedzają syna, postanawiają go zahartować. Marcin dość szybko nauczył się czytać po rosyjsku i pisać dyktanda. Najwięcej trudności sprawia mu matematyka.

Strony: 1 2 3 4 5 6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.