Przedwiośnie – Dzieje Cezarego Baryki na tle historii Europy – Stefan Żeromski

Cezary Baryka, główny bohater powieści Stefana Żeromskiego Przedwiośnie dzieciństwo i młodość spędził w Baku. Ojciec jego Seweryn, były żołnierz Legionów Piłsudskiego, jak urzędnik pracował w przemyśle naftowym, zaś matka zajmowała się wychowywaniem syna – jedynaka. Zamożni rodzice nie szczędzili pieniędzy na prywatnych nauczycieli i korepetytorów dla syna. Ojciec poświęcał Czarusiowi też wiele czasu, dbał, by chłopak był doskonałym uczniem.

Wspaniałe lata młodości przerwała I wojna światowa. Seweryn Baryka zostaje wcielony do armii rosyjskiej, skąd jako dezerter przedostaje się do Legionów Polskich. Cezary pozostaje w Baku z matką, a korzystając z rozkoszy z braku dozoru ojca, opuszcza się w nauce. Tu przeżywa wraz z matką całe piekło rewolucji.

Początkowo jest zafascynowany ideologią bolszewicką i rewolucją socjalistyczną. Głęboko wierzy w nowe hasła, gorąco popiera rewolucjonistów. Przestaje uczęszczać do szkoły po celowym znieważeniu dyrektora, fascynują go uliczne zgromadzenia, na których ku radości tłumu wiesza się kukły carów, dostojników państwowych, a nawet samego Józefa Piłsudskiego. Włóczył się z kolegami, wracał do domu w środku nocy.

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.