Sofokles – Koncepcja bohatera tragicznego w ujęciu Arystotelesa. Omów zagadnienie na przykładzie tragedii Antygona i Król Edyp

Wyboru, jakiego mogła dokonać Antygona, nie otrzymał jej ojciec, Edyp, który w żaden sposób nie mógł zmienić swojego przeznaczenia. Los Edypa został ustalony bez jego wiedzy, przez bogów, którzy gniewali się na ród Labdakidów. Kara spadła jednak na niego. Tragiczne jest, że bohater nieświadomie oszukuje siebie i innych. Uważa, że jest niewinny i szuka sprawcy, aby ukarać go pozbawieniem życia. Nie wiedział wtedy, że skazanym jest on sam. Jeszcze bardziej tragiczna była jego świadomość o zabójstwie ojca i dzieleniu łoża ze swoją matką. Najgorsze jest to, że uczyniła tę zbrodnię nie mając innego wyjścia z sytuacji.

Podsumowując swoje rozważania mogę stwierdzić, że tragizm bohatera w ujęciu Arystotelesa jest z pewnością wykorzystany w utworach Sofoklesa. Postaci w jego utworach są nieszczęśliwe, z góry skazane na niepowodzenie, często na śmierć. Ich los jest przesądzony, a starania ustają na niczym. Każda ich decyzja jest zła. Według Sofoklesa tragiczny konflikt nie może mieć innego rozwiązania, gdy w grę wchodzą wartości, których nie sposób pogodzić.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.