Maria Dąbrowska – Noce i dnie – Proces deklasacji szlachty po powstaniu styczniowym na przykładzie Niechciców i Ostrzeńskich

Powieść Marii Dąbrowskiej Noce i dnie na przykładzie rodzin: Niechciców i Ostrzeńskich ukazuje proces przeobrażeń społecznych szlachty, dekompozycję pewnej formy życia polskiego. Szlachta to klasa, która odchodzi w przeszłość. Straciła majątki bądź na wskutek własnych zaniedbań, bądź zostały jej skonfiskowane przez zaborcę za udział w powstaniu styczniowym (wysadzeni z siodła). Tworzy się klasa kapitalistów, mieszczan, elita dawnej szlachty przekształca się w inteligencję.

Rodzina Niechciców, patriotyczna szlachta utraciła swój majątek w wyniku represji rzędu carskiego. Konfiskata dóbr spowodowana była udziałem ojca Bogumiła, Michała w powstaniu styczniowym. Po klęsce powstania został on zesłany na Sybir, a rodzinny majątek Jarosty odebrany. Szlachcie jednak trudno było pogodzić się z utratą ziemi, z pracą na roli. Dlatego niektórzy z nich zatrudniali się jako rządcy u bogatszych właścicieli ziemskich. Praca na roli dawała im radość i satysfakcję, była sensem ich życia, czego najlepszym przykładem jest Bogumił Niechcic. Będąc rządcą dóbr w Krępie, a następnie w Serbinowie pracował na ziemi jak na swojej własnej.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.