Julian Ursyn Niemcewicz – Powrót posła – Bohaterowie

Teresa – córka Starosty z pierwszego małżeństwa, wychowana przez Podkomorzych wyznaje ich ideały, sprzeciwiając się poglądom ojca. Dobra, miła, skromna, kocha szczerze Walerego, dlatego bez namysłu odrzuca oświadczyny Szarmanckiego, który poluje na jej posag.

Starosta Gadulski – ojciec Teresy, konserwatysta, przeciwnik reform i postępu, sarmacki i niezbyt rozgarnięty gaduła, nudziarz, niegdyś sędzia trybunalski, obrońca starego porządku. Z dumą chwali się swoim nieuctwem i zacofaniem: Ja, co nigdy nie czytam lub przynajmniej mało, Wiem, że tak jest najlepiej, jak przedtem bywało. To, co przedtem bywało budzi jego wielki entuzjazm. Broni zaciekle liberum veto, tej to wolności źrzenicy, z żalem wspomina minione czasy saskie, kiedy człek jadł, pił, nic nie robił i suto w kieszeni, i wszyscy byli kontenci, robiono, co chciano, ostro atakuje nowomodne głowy, które wskrzeszają mądrą wolność, skracają swawole.

Kompromituje się swoimi poglądami politycznymi, nieznajomością stosunków międzynarodowych. Według niego Polska powinna cicho siedzieć, a sojusze zawierać tylko z krajami leżącymi od niej daleko, gdyż wprawdzie jej nie pomogą, ale i nie zaszkodzą. Uparty, nie przyjmuje racji przeciwnika, krytykuje obecny sejm i rząd. Wezwany na rozjemcę przy podziale majątku synów Chorążego pochwala niesprawiedliwość: Powiadam, że uparty człek zawsze wygrywa.

Strony: 1 2 3 4 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.