Adam Naruszewicz – biografia, życiorys, twórczość

Adam Naruszewicz- poeta, publicysta, historyk, tłumacz. Urodził się w 1733 roku w podupadłej rodzinie magnackiej. Studiował na Akademi Wileńskiej, a następnie we Francji. Po powrocie do kraju wykładał w Warszawie w Colegium Nobilium. W roku 1748 wstąpił do zakonu jezuitów. Piastował wysokie stanowiska kościelne- od 1775 r. był biskupem tytularnym, od 1778-smoleńskim.

Związany był z rodem Czartoryskich i królem Stanisławem Augustem Poniatowskim. Został redaktorem pierwszego polskiego czasopisma literacko-dydaktycznego Zabawy przyjemne i pożyteczne, opracował także siedmiotomową Historię narodu polskiego. Był stałym bywalcem obiadów czwartkowych i jednym z najbliższych i najbardziej zaufanych współpracowników króla.

Po przystąpieniu króla do Targowicy przeszedł załamanie psychiczne i wycofał się z życia publicznego. Zmarł w 1796 roku.

Naruszewicz pisał ody, sielanki, wiersze liryczne i satyry. W swojej tworczości łączył wzorce barokowe i klasycystyczne, stąd też określa się jego poetą przełomu. Jest autorem ośmiu satyr, w których okazał się bystrym obserwatorem życia i obyczajów szlacheckich. Do najbardziej znanych należą: Chudy literat, Reduty, Wiek zepsuty
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>