Nie-boska komedia – rozrachunek z poezją romantyczną – Zygmunt Krasiński

Ideał poezji w utworze symbolizuje Dziewica. Zapytany przez Dziewicę – poezję: Pójdzieszli za mną, w którykolwiek dzień przylecę po Ciebie?. Henryk odpowiada: o każdej chwili twoim jestem. Jednak piękna Dziewica okazuje się tylko Złym Duchem, a bezgraniczna fascynacja nią staje się źródłem tragedii romantycznego poety. Zaczyna dostrzegać sprzeczność między życiem poety a tworzoną przez niego poezją, o czym świadczą jego słowa: przez ciebie płynie strumień piękności, ale ty nie jesteś pięknością.

Według Zygmunta Krasińskiego poeta romantyczny to egoista, bezkrytycznie uwielbiający poezję. Unieszczęśliwił bliskie sobie osoby: żonę i syna Orcia. Obarczył żonę winę, za uporządkowane życie rodzinne, jako źródło nudy. Żona popadła w obłęd, a nadwrażliwy Orcio stracił wzrok. Hrabia Henryk nie sprawdził się więc w roli męża i ojca. Został uwiedziony przez widmo Dziewicy – Poezji, przez którą zapomniał o rodzinie.

W chwili śmierci Henryk przeklnie poezję, a szczególnie próby jej ziemskiej realizacji: Poezjo, bądź mi przeklęto…, co oznacza, że zrozumiał, iż całkowite oddanie się poezji zgubiło go. Potępia romantyczną poezję, której zarzuca brak prawdziwej miłości i oderwanie od rzeczywistości.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.