Zbigniew Morsztyn – biografia, życiorys, twórczość

Zbigniew Morsztyn – poeta barokowy, urodził się w 1628 r. w rodzinie ariańskiej o tradycjach literackich. Wykształcenie zdobywał w słynnej Akademii Rakowskiej. Od roku 1648 łączył służbę wojskową ze służbą dworską u Radziwiłłów. Brał udział w wielu bitwach, m.in. pod Beresteczkiem. W czasie najazdu Szwedów na Polskę najpierw popierał Karola Gustawa, później jednak przeszedł na stronę polską. Kilkakrotnie był ranny, dostał się do niewoli.

Od 1661 r. Morsztyn nie chcąc zmieniać wiary, przebywał na przymusowej emigracji. Opuścił ojczyznę i zamieszkał w Prusach Książęcych, gdzie aktywnie działał wśród braci polskich. Kilkakrotnie przyjeżdżał do Rzeczpospolitej jako reprezentant interesów Radziwiłła. Po śmierci księcia Bogusława opiekował się jego córką i był zarządcą jego majątku. Zmarł w 1689 roku.

Na jego twórczość miały duży wpływ doświadczenia życiowe. Dramat Pieśń w ucisku (1671) opowiada o niedoli arian. W ccka yklu Emblemata przedstawił Morsztyn ariańską ideę wspólnoty wszystkich ludzi. Jego twórczość poetycka została zebrana w tomiku Muza domowa (1652-83) wydany dopiero w 1954 r. Jego poezja jest niezwykle realistyczna, co było czymś wyjątkowym w epoce baroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.