Zbigniew Herbert – Pan Cogito, a ruch myśli – Co znaczy, że myśli dochodzą do rwącej rzeki cudzych myśli?

Myśleć potrafi każda osoba, jedna lepiej, inna gorzej.

Myśli, które powstają w umyśle ludzkim pozwalają nam żyć. Nie wiem jednak skąd one się biorą, jak wyglądają, czy mogą się poruszać lub stać w miejscu.

Uważam, że ludzie nie mogą przestać myśleć, niezależnie od tego czy są w szkole, pracy bądź w domu. Jednak myśli te różnią się od siebie, są zależne od sytuacji, w jakiej w danej chwili się znajdujemy. Będąc w szkole, w pracy myślimy odpowiednio o lekcjach, jak wykonać powierzone nam zadanie.

Myśli człowieka, zwłaszcza samotnego bądź mającego jakiś problem, dochodzą właśnie do rwącej rzeki cudzych myśli jak to stwierdził sam poeta. Myśli takich osób są często szalone, niebezpieczne. Mogą być przyczyną załamania się człowieka, popełnienia czegoś głupiego.

Kończąc krótkie rozważania chcę stwierdzić, że zgadzam się z poetą, który zauważył, że nie zawsze myśli chodzą po głowie – jak to mówi powiedzenie. Mogą one stać nieruchomo i zaprzątać nieustannie naszą głowę.