Przedwiośnie – Młody, zbuntowany bohater. Który fragment biografii Cezarego jest najlepszą ilustracją takiego określenia

Przełom w sposobie myślenia i zachowania Cezarego Baryki nastąpił wówczas, gdy zauważył pogarszający się stan zdrowia matki. Poczuł wstyd, że nie docenił jej poświęcenia i wysiłków, aby zapewnić mu możliwie najwygodniejszy byt. To wszystko podziałało na niego otrzeźwiająco, spoważniał, zaczął dostrzegać rzeczy, na które wcześniej nie zwracał uwagi, a szczególnie ujrzał swą matkę. Zmalała, zgarbiła się, posiwiała, zaczęła podpierać się kijem wchodząc na schody.

Z kolei aresztowanie i śmierć matki skłaniają go do refleksji nad słusznością komunistycznych idei. Przeżył wstrząs ogromem cierpień, głodu i poniewierki. Zmuszony przez władze do grzebania trupów, uświadomił sobie koszmar rewolucji obserwując zwłoki pięknej i młodej Ormianki, która była jedną z niewinnych ofiar rzezi. Powrót ojca pozwolił zrozumieć mu, czym jest prawdziwa miłość, docenił wartość więzi rodzinnych. Zmienił się, wydoroślał i teraz to on opiekował się chorym ojcem, najlepiej jak umiał.

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.