Stefan Żeromski – Fragmenty Dzienników pisarza – Informacje zawarte w Dziennikach Żeromskiego

Rodzina

Stefan Żeromski był jedynakiem. Miał kochających rodziców – ojca Wincentego i matkę Józefę. Oboje jednak umarli bardzo szybko. Cała rodzina była sobie niezwykle bliska.

Szkoła

Stefan Żeromski w 1874 r. został uczniem kieleckiego gimnazjum. Nie zawsze jednak miał dobre oceny, parę razy nie zdał. Był tak zajęty czytaniem literatury polskiej, że nie miał czasu na naukę matematyki czy łaciny. Jego ulubioną lekcją był jęz. polki, a najlepszym nauczycielem – Bem. Po ukończeniu gimnazjum studiował weterynarię w Warszawie, jednak brak środków finansowych zmusiły go do podjęcia pracy.

Koledzy

Stefan Żeromski swego najlepszego przyjaciela spotkał będąc w 5. klasie. Był nim Edward Łuszczykiewicz, taki sam marzyciel jak on.

Pierwsza miłość

Była nią Helena Radziszewska, którą pisarz po raz pierwszy spotkał na galówce. Miała wielkie oczy w turkusowej oprawie i długie blond włosy. Była to jednak miłóść bez wzajemności.

Literatura

Stefan Żeromski byl wielkim miłośnikiem literatury. Wraz ze swymi znajomymi założył towarzystwo literackie. Postanowił zacząć pisać tuż przed ukończeniem gimnazjum.