Witkacy – Szewcy – trzy rewolucje. Streszczenie utworu – Stanisław Witkiewicz

Zapowiada rządy dyktatorskie, faszystowskie. Natychmiast każe aresztować szewców i rezygnuje z tradycyjnych kar skazał ich na przymusową bezczynność. Zaspokojona żądza władzy nie przynosi jednak Scurvy’emu zadowolenia. Czuje wewnętrzną pustkę, gdyż prawdziwym powodem jego niespełnienia jest niezaspokojone pożądanie księżnej Iriny.

Tę sytuację wykorzystuje majster Sajetan, który przekonuje czeladników do wspólnego obalenia dyktatury, rozwalają więzienie i natychmiast rozpoczynają pracę, wołając: cały świat zabucim – zapracujem, zagwazdrzem – wszystko jedno. Sajetan z czeladnikami tworzy ustrój komunistyczny. Następuje zmiana ról: szewcy rządzą, a prokuratora Scurvy’ego wtrącają do więzienia. Nowy dyktator przerabia warsztat szewski na piękny gabinet. Irina teraz zabiega o względy Sajetana. Dawny dyktator Scurvy upodobnił się do psa, waruje przywiązany do łańcucha.

Podobnie jak prokuratorowi, tak i Sajetanowi władza nie przynosi zadowolenia i wyznaje, że lepiej był być szewcem, mieć swoje idee i marzyć o ich spełnieniu. Czeladnicy Józef i Jędrek oskarżają go o burżuazyjne odchylenia i postanawiają go zabić. Fakt zabicia Sajetana potwierdza ważną prawdę historyczną, że każda rewolucja pożera własne dzieci.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.