Stanisław Trembecki – Myszka, kot i kogut – Interpretacja

Bajka Stanisława Trembeckiego Myszka, kot i kogut opowiada o przygodzie małej myszki.

Bajka ma charakter narracyjny, napisana jest w stylu utworów La Fontaine'a, jak zaznaczył Trembecki w tytule zbioru swych bajek.  Autor ustami narratora przedstawia historię, którą szczera, prosta, niewinna' myszka opowiada z zachwytm swej matce. 

Pewnego razu myszka spotkała na polanie dwa nieznane jej zwierzęta. Jedno z nich wydało sie być miłe, łagodne i chciała z czułością je poiskać, ale przeraziło ją straszne ptaszysko, wrzaskliwe i groźne, tak, że schowała się do nory. 

Oburzona myszka skarży się matce, że potwór nie pozwolił jej na zabawę z puszystym zwierzątkiem. Znając świat i życie dorosła mysz, przerażona naiwnością małej myszki wyjaśniła jej, że ten, co tak siedział skromnie to kot bestyja, zguba mysiego rodu, a drugi był to kogut i groźba jego pusta.

Główna myśl bajki zawarta jest w końcowych wersach: Nie sądź nikogo po minie, Bo się w sądzeniu poszkapisz, jest istotną nauką dla każdego. Przygoda małej, niedoswiadczonej myszki dowodzi, że pozory mylą i że nie wszystko, co robi dobre wrażenie, jest rzeczywiście dobre. Nie powinniśmy nikogo oceniać po wyglądzie zewnętrznym.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.