Rok 1984 – Życie jednostki w państwie totalitarnym – George Orwell

W państwie totalitarnym nie ma miejsca na miłość, nikomu nie można ufać. Winston i Julia spotykają się potajemnie poza miastem, a następnie kontynuują romans w wynajętym pokoju. Mają świadomość, że popełniają przestępstwo jakim jest cudzołóstwo, za co grozi surowa kara. Dopiero po śmierci żony Winstona będą mogli zawrzeć małżeństwo.

Jednak Smith początkowo obawiał się, że Julia jest agentką Policji Myśli. Później dowiedział się, że dziewczyna jest wprawdzie wzorową pracownicą Partii i wypełnia wszystkie jej polecenia przede wszystkim dlatego, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Podobnie jak Winston, nienawidzi systemu, w którym żyje. Ich związek jest w pewnym stopniu sprzeciwem wobec braku swobody i niezależności.

By zasady współżycia społecznego były przestrzegane i nie łamane czuwa nieustannie oko Wielkiego Brata i funkcjonariusze Policji Myśli. Nikt nie może wyrażać żadnej myśli sprzecznej z ideologią Partii, gdyż uznaje się to za myślozbrodnię i karze z największą surowością. Główny bohater, Smith buntuje się i ponosi klęskę.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.