Mikołaj Sęp-Szarzyński – Sonet IV O wojnie naszej, którą wiedziemy z szatanem, światem i ciałem – Interpretacja i analiza
Sonet IV O wojnie naszej, którą wiedziemy z szatanem, światem i ciałem Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego mówi o bezustannej wojnie, jaką każdy człowiek musi toczyć z szatanem, światem i ciałem. Jest wyrazem niepokoju poety o wynik tej walki.
W wierszu podmiot liryczny wrogów człowieka wymienia w kolejności od największego czyli szatana, który znajduje się najdalej, gdzieś w kosmosie, poprzez otaczającą go ziemską rzeczywistość, a więc świat będący blisko, obok, na wyciągnięcie ręki, a najbliżej znajduje się ciało.
Już początek wiersza jest nieco zaskakujący, a szczególnie użyty spójnik ale w poniższych wersach: Pokój szczęśliwość. Ale bojowanie Byt nasz podniebny.
Stwierdzenie Pokój szczęśliwość jest oczywiste prawdą, gdyż pokój jest naprawdę szczęściem dla każdego człowieka. Jednak ta prawda jest natychmiast zaprzeczona w kolejnym zdaniu przeciwstawnym Ale bojowanie Byt nasz podniebny. Poeta oddziela od siebie dwie rzeczywistości; ziemskość, określanej jako byt podniebny i niebo, opisane przez takie pojęcia jak pokój, szczęśliwość.
Dodaj komentarz