Mistrz i Małgorzata – Streszczenie – Michał Bułhakow

CŻĘŚĆ I

1. Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomymi.

W Moskwie, na Patriarszych Prudach w upalne wiosenne popołudnie spotykają się Michał Aleksandrowicz Berlioz, prezes Massolitu (stowarzyszenia literatów moskiewskich) oraz znany poeta Iwan Nikołajewicz Ponyriow, pseudonim Bezdomny. Tematem ich dyskusji jest antyreligijny poemat, który opublikował Bezdomny. W swoim dziele starał się zniechęcić czytelników do Jezusa Chrystusa, przedstawiając go w wyjątkowo złym świetle. Rozmowę mężczyzn przerywa nieznajomy, tajemniczy mężczyzna, który przedstawia się jako niemiecki profesor czarnej magii i historyk. Jest nieco zaskoczony faktem, że obaj mężczyźni są ateistami. Przepowiada Berliczowi, że zginie wieczorem, a Iwanowi, że trafi do szpitala psychiatrycznego. Zanim zniknie, zapewni mężczyzn, że Jezus istniał naprawdę i zaczął o nim opowiadać.

2. Poncjusz Piłat.

W Jerozolimie Poncjusz Piłat rozstrzyga sprawy urzędowe w swoim pałacu. Właśnie ma zamiar przesłuchać człowieka o imieniu Jeszua Ha-Nocri, który podburzał lud i namawiał do zburzenia świątyni jeruszalaimskiej. Piłat jest zaskoczony zdolnością oskarżonego odgadywania cudzych myśli, a także tym, że Jeszua w cudowny sposób uśmierzył jego ból głowy. Głosi Piłatowi nadejście królestwa, w którym niepotrzebna będzie żadna władza, będzi ono zbudowane na zasadzie sprawiedliwości. Te słowa nieco wzburzały Piłata. Przywołał dowódcę swego plutonu, by ten odprowadził Jeszuę na Nagą Górę, miejsce kaźni. Decyzję w sprawie śmierci Jeszui i innych więźniów zleca do podjęcia Kajfaszowi. Jednak zbliża się święto Paschy, jeden z czterech skazańców ma zostać ułaskawiony. Piłat jest prawie pewien niewinności Jeszui i proponuje ułaskawić właśniego jego. Kajfasz daruje jednak wolność Bar-Ra-wanowi, groźnemu przestępcy. Tłum cieszy się z takiej decyzji. Legion wojska rzymskiego wyrusza na Nagą Górę, gdzie ma się odbyć egzekucja.

3. Dowód siódmy.

W Moskwie profesor czarnej magii wyznaje Berliozowi i Bezdomnemu, że podczas przesłuchania Jeszui przez Piłata był obecny w jego pałacu. Mężczyznom wydaje się, że tajemniczy profesor postradał rozum. Berlioz postanawia zadzwonić do biura turystyki zagranicznej i czegoś więcej dowiedzieć się o nieznajomym. Gdy wychodzi na ulicę, potyka się i wpada wprost pod nadjeżdżający tramwaj, prowadzony przez kobietę. Pojazd odcina mu głowę.

4. Pościg.

Iwan Bezdomny jest pewien, że sprawcą nieszczęścia jest profesor. Postanawia go aresztować. Rusza więc w pościg za profesorem, któremu towarzyszą dziwnie ubrany jegomość i kot, chodzący na dwóch tylnych łapach. Bezdomny udaje się nad rzekę Moskwę, powierza ubranie przypadkowemu przechodniemu i skacze do wody. Gdy wychodzi z rzeki z przerażeniem stwierdza, że nie ma jego ubrań. Zakłada więc na siebie kalesony w paski pozostawione przez złodzieja i w samej bieliźnie udaje się do miasta.

5. Co się zdarzyło w Gribojedowie?

Właśnie w Gribojedowie, o godzinie dziesiątej miało się rozpocząć posiedzenie Massolitu. Niestety, ze względu na nieobecność przewodniczącego Berlioza członkowie zarządu schodzą do znanej w mieście restauracji. Po północy zjawia się niezwykle przystojny mężczyzna, a chwilę później ktoś przynosi wiadomość o śmierci Berlioza. Wkrótce nachodzi Bezdomny niekompletnie ubrany i nakłania obecnych, by ruszyli w pościg za profesorem. Poeta został skrępowany i odwieziony do szpitala psychiatrycznego.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.