Mistrz i Małgorzata – Obraz życia Moskwy – Michał Bułhakow

Powieść Michała Bułhakowa Mistrz i Małgorzata przedstawia niezwykle rzetelny obraz Moskwy współczesnej autorowi. Rządzi w niej komunistyczny absurd, szerzy się zło, totalitaryzm.

Ludzie mieszkają w zatłoczonych, wielorodzinnych mieszkaniach, jest całkowity bra prywatności. Posiadanie własnego samodzielnego mieszkania lub domu jest największym dobrem, lecz nie każdy może je mieć. Małgorzata mieszka w wygodnym domu, bo jej mąż zajmuje wysokie stanowisko państwowe.

Polityka ingeruje we wszystkie dziedziny życia. Przywileje posiadają tylko ci, którzy rządzą, mają znajomości, bądź sprzyjają władzy, donosząc na innych. O życiu codziennym mieszkańców i karierze zawodowej decydują łapówkarstwo, donosicielstwo, aresztowania, znikanie ludzi lub zamykanie ich w szpitalach psychiatrycznych. Moskwa w owym czasie była zdemoralizowana, skorumpowana mieszkańcy patrzyli na siebie z podejrzliwością. Najskuteczniejszą bronią jest donos. Bułhakow tak przedstawia rozmowę sąsiadek: Jak się wychodzi z klozetu, to trzeba gasić po sobie światło, tyle pani powiem, Pelagio Pietrowa, bo jak nie, to wystąpimy, żeby panią wykwaterować.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.