Melchior Wańkowicz – Ziele na kraterze – jak rozumiem tytuł opowiadania Ziele na kraterze

Fragment opowiadania Melchiora Wańkowicza Ziele na kraterze opowiada o walce polskich uczniów z rusyfikacją w jednej ze szkół znajdującej się pod zaborem rosyjskim.

Od początku roku szkolnego, zmienił się nauczyciel historii w jednej klasie.

Uczniowie chcąc go zupełnie zniechęcić do prowadzenia lekcji na każdych zajęciach zadawali bardzo szczegółowe pytania, na które Bucefał w większości nie znał odpowiedzi. W ten sposób chłopcy zmusili go do ograniczenia rusyfikacji, a niekiedy to właśnie oni prowadzili wykłady po polsku. Na koniec roku szkolnego, podczas ostatniej już lekcji z Bucefałem, uczniowie wyrzucili białe i czerwone różne przy katedrze. Mężczyzna wychodząc wziął je i cicho podziękował chłopcom za lekcje z nim spędzone. Zrozumiał, że uczniowie nie pozwolą tak łatwo się zrusyfikować i za wszelką cenę nie zrezygnują z Polski.

Tytuł Ziele na kraterze można zrozumieć na wiele sposób. Być może ową rośliną są własnie rusyfikanci, którzy mimo trudności starają się zwyciężyć Polaków, którzy stanowią duży, wciąż niepokonany krater.