Mark Twain – Przygody Tomka Sawyera – Charakterystyka Tomka Sawyera

Tomek Sawyer miał dwanaście lat. Pochodził z małego miasteczka St. Petersburg. Chłopiec był sierotą, wychowywała go ciocia Polcia. Posiadał także przyrodnie rodzeństwo, brata Sida i siostrę Mary. Tomek chodził do pobliskiej szkoły. Nie uczył się najlepiej. Otaczało go wielu przyjaciół, jednym z nich był Huck Finn.

Tomek był drobnym chłopcem. Różne zabawy i częste bijatyki sprawiały, że chodził posiniaczony i podrapany. Nie należał do chłopców, którzy lubili się myć i ładnie ubierać. Nie dbał o swój wygląd. Nosił podarte ubrania, był rozczochrany i brudny. Czynności takie jak czesanie się i mycie wprawiały go w zły humor. Posiadał tylko jeden odświętny strój. Składał się on z bucików, spodni, bluzki z kołnierzykiem i słomianego kapeluszu.

Tomek to chłopiec wesoły i pogodny, dzięki czemu zdobywał wielu przyjaciół. Potrafił rozbawić wiele osób swoimi śmiesznymi pomysłami.

Niestety był też niesforny i niegrzeczny, w jego głowie bez przerwy rodziły się nowe psikusy. Chłopiec posiadał bujną wyobraźnię, co sprawiało, że jego przygody były jeszcze bardziej ciekawe. Odwaga, spryt i wspaniałomyślność – to główne zalety Tomka, potrafił dzięki nim wybrnąć z najgorszej sytuacji. W trudnych chwilach nigdy się nie załamywał i próbował wszystkich sposobów, aby je przezwyciężyć. Był bardzo dumny, gdy chwalił się innym chłopcom i dziewczynkom swymu przygodami.

Cechowała go skłonność do bijatyk. Kiedy wdawał się w bójkę, nigdy nie dawał za wygraną innym chłopcom, nie ustąpił na krok.

Pomimo złego zachowania, miał złote serce. Potrafił być czułym i wrażliwym chłopcem. Często denerwował ciotkę, lecz w głębi duszy żałował tego. Choć go biła, bardzo ją kochał Gdy wraz z kolegami wypłynął na wyspę, ciągle prześladowała go myśl, że ciotka się zamartwia.

Jak wielu chłopców w jego wieku był wielkim marzycielem. Bardzo chciał zostać zbójcą i zrobiłby wszystko, aby osiągnąć ten cel. Pragnął bowiem, aby jego życie było przepełnione przygodami. Bawiąc się z kolegami, najbardziej odpowiadała mu rola zbója. Chłopiec interesował się przyrodą. Lubił obserwować zwierzęta, a także słuchać śpiewu ptaków. Przebywanie na łonie natury, uspokajało go. Tomek pasjonował się rysowaniem, robił to z wielką starannością, dzięki temu, jego prace były bardzo ładne.

Gdy Tomek potajemnie wypłynął na wyspę, pomimo że tęsknił za domem, od dawna o tym marzył. Ciągle myślał o najbliższych, a zwłaszcza o ciotce. Tomek uważał, że świat jest dobry, nigdy nie widział go ze złej strony. Chłopiec nie cierpiał chodzić do szkoły. Uważał ją za jedno wielkie nieszczęście. Zawsze gdy rozpoczynał się poniedziałek, wpadał w zły humor. Z wielką chęcią natomiast chodził na wagary. Ciągle udoskonalał swoją sztukę plucia i gwizdania. Nie stronił też od palenia Chłopiec kochał Becky. Dziewczynka oczarowała go od pierwszego wejrzenia.

Myślę, że Tomek Sawyer, pomimo złego zachowania, był dobrym chłopcem. Ta książka nie tylko pokazuje wiele ciekawych przygód tego chłopca, ale także uczy nas właściwego postępowania.