Life in the year 2050 – opionion essay – Życie w roku 2050 – esej – angielski

How will a child feel when he opens his eyes in the year 2050? I think life will be very different then. That world won't be as normal as our world in 2013.

Who had never dreamed about flying cars? In 2050 scientists will have invented cars which will be flying in the air and will be environmentally-friendly so pollution levels in cities will have decreased.

Furthermore, people will have found cures for many diseases. Finally, maybe something for AIDS. For certain, we won't be carring heavy bags with food, since we will be having meal pills. In 2050 we will be going on holiday to other planets (maybe Mars) as space travel will have improved. Moreover, in the future pupil's life will have changed. They won't be going to school, because robot teachers will be in their houses.

However, there are a lot of pessimistic predictions and reasons. Firstly, there will be no more rainforests as we will have cut them all down. Maybe wild animals will have died. Furthermore, computers will be doing the most boring jobs, but it isn't lucrative, because thre will be fewer jobs for people. The society will be poorer. Crime will have increased, because more people will be without work. It's terrible! Moreover, people will be living in cities under the sea since normal cities will have become too crowded. The new way of learning isn't good too. Relationships will be much worse. Children will be having fewer friends.

To sum up, whatever the future brings, I believe that children's lives will certainly be very different in the year 2050.

TŁUMACZENIE:
Jak będzie czuło się dziecko kiedy otworzy swoje oczy w roku 2050? Myślę, że życie będzie wtedy znacznie inne. Ten świat nie będzie tak normalny jak nasz świat w 2013 r.

Kto nigdy nie marzył o lataniu samochodami? W 2050 r. naukowcy wynajdą samochody, które będą latały w powietrzu i będą przyjazne środowisku więc poziom zanieczyszczeń w miastach się zmniejszy. Ponadto, ludzie wynajdą leki na wiele chorób. Ostatecznie, może coś na AIDS. Z pewnością, nie będziemy nosić ciężkich toreb z jedzeniem, ponieważ będziemy brać pigułki z posiłkiem. W 2050 będziemy jeździć na wakacje na inne planety (może Mars) kiedy podróże kosmiczne się poprawią. Co więcej, w przyszłości zmieni się życie uczniów. Nie będą chodzić do szkoły, ponieważ nauczycieli roboty będą w ich domach.

Jednakże, jest wiele pesymistycznych przewidywań i powodów. Po pierwsze, nie będzie więcej lasów tropikalnych, bo wszystkie zostaną wycięte. Dzikie zwierzęta być może wyginą. Przestępstwa wzrosną, ponieważ więcej ludzi będzie bez pracy. To straszne! Ponadto, ludzie będą żyć w miastach w morzu, ponieważ normalne miasta staną się zbyt tłoczne. Nowe sposoby nauki nie będą dobre. Relacje będą znacznie gorsze. Dzieci będą miały mniej przyjaciół.

Podsumowując, cokolwiek przyniesie przyszłość, wierzę, że życie dzieci z pewnością będzie inne w 2050 r.