Kwiatki św. Franciszka z Asyżu – Jakie, według Ciebie, są główne przejawy zła związane ze współczesną cywilizacją i współczesnym człowiekiem? Jak Twoim zdaniem można z tymi przejawami walczyć?

1. Jakie, według Ciebie, są główne przejawy zła związane ze współczesną cywilizacją i współczesnym człowiekiem?

Zło w dzisiejszym świecie to przede wszystkim: wojny, terroryzmy, badania nad bronią masowego rażenia, nadmiar żywności w krajach bogatych i niedobów w krajach biednych, narkotyki, brak tolerancji i wiele innych.

a) Jak Twoim zdaniem można z tymi przejawami zła walczyć?

Należy zapobiegać terroryzmowi, zaprzestać produkcji narkotyków, większy nacisk kłaść na wychowanie dzieci od najmłodszych lat – uczyć ich tolerancji, miłości do bliźniego i wszelkiego stworzenia, poświęcać dzieciom więcej czasu, kontrolować ich korzystanie z internetu. Nie można być obojętnym na krzywdę innych, dzielić się z ubogimi dobrami materialnymi, na ile kogo stać.

b) Po przeczytaniu Pochwały stworzenia oraz fragmentów Kwiatków św. Franciszka zastanów się, w co wierzył Święty, do czego dążył, jak swoje pragnieia realizował, jaką miał broń przeciw złu świata?

Dla św. Franciszka najważniejszy był Bóg i miłość do bliźnich, w tym do zwierząt i ptaków. Jego bronią przeciw złu była wiara w Boga, miłość i dobroć do innych. Miłość polega m.in. na wybaczaniu zla, pozwala osiągnąć wewnętrzną harmonię, dlatego należy doskonalić się wewnętrznie i pracować nad sobą.

c) Porównaj postawę Świętego wobec świata ze swoimi poglądami.

Uważam, że w dzisiejszym świecie tacy ludzie jak św. Franciszek nie mają szans bytu, czego bardzo żałuję, bo wówczas życie byłoby o wiele piękniejsze. Obecnie każdy walczy o swoje, nie martwi się o bliźniego.