Krzysztof Kamil Baczyński – Modlitwa do Bogurodzicy – Interpretacja i analiza

Wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Modlitwa o Bogurodzicy mówi o cierpieniu ludzi podczas wojny z Niemcami.

Utwór jest nawiązaniem do pieśni maryjnej Bogurodzicy, ma charakter modlitwy. Podmiot liryczny, którym jest młody człowiek (poeta) zwraca się z prośbą do Matki Boskiej o odwagę i wytrwałość w walce z okupantem, o zdolność umierania w milczeniu, umiejętność cierpienia.

Poeta wie, że jego pokolenie musi stawić czoło wrogowi, bronić ojczyzny jest ich świętym obowiązkiem i sprawą honoru, tak jak to czynili przodkowie: duch ziemi tej skuty w zbroi szereg. Żyją w czasie, w którym nie liczą się wyznawane wcześniej wartości, zabicie człowieka jest rzeczą naturalną. Dlatego podmiot liryczny kieruje swą prośbę do Matki Boskiej, ponieważ ona sama bardzo cierpiała, przeżywając męczeńską śmierć ukochanego syna, by nauczyła bohatersko znosić swój los. Jest jedyną nadzieją na powrót do świata prawdziwych wartości, gdy zaczniemy walczyć miłością.

Budowa: wiersz składa się z 5, 4-wersowych zwrotek. Występują rymy krzyżowe, dokładne i niedokładne.

Środki artystyczne: apostrofa – Któraś wiodła, Któraś była; porównanie – usta jak obłoki niebieskie, jest jak nad czarnym lasem blask; przenośnia – duch ziemi tej skuty w zbroi szereg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.