Jądro ciemności – Streszczenie – Joseph Conrad

I

Historię Marłowa, bohatera powieści Josepha Conrada Jądro ciemności opowiada narrator. Towarzyszy on siedzącemu na pokładzie żaglowca Nellie zacumowanego na Tamizie. Marłowi oraz dyrektorowi firmy, księgowemu i prawnikowi. Zachodzące nad Tamizą słońce jest symbolem przemijania i kolonialnych wypraw Europejczyków.

Utwór przedstawia zarówno losy Marłowa, jak i głównego bohatera, Kurtza. Marynarz zanim podjął wyprawę do Kurtza, właśnie powrócił do Londynu z sześcioletniej tułaczki po morzach, a ponieważ od dzieciństwa interesował się mapami, zwłaszcza znajdującymi się na nich białymi plamami, najbardziej pociągała go Afryka.

Przebywając w Londynie dowiedział się o belgijskiej firmie poszukującej właśnie kapitana statku do pracy na afrykańskiej rzece. Pasadę tę otrzymał dzięki pomocy ciotki. Wcześniej kapitanem tego statku był Duńczyk, lecz zginął z ręki syna wodza tubylców. Jego śmierć była wynikiem zemsty za bicie kijem starszego członka plemienia. Duńczyk był ponoć człowiekiem o łagodnym usposobieniu, poczuł się jednak przez plemiona tubylcze oszukany przy zakupie kur.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.