Dante Alighieri – Boska komedia – O czym opowiada i jak jest zbudowana Boska komedia

Utwór Dantego Alighieri Boska komedia to poemat o treści religijno-politycznej, w którym Dante dał wyraz swoim poglądom. Poemat składa się z trzech części (Piekło, Czyściec i Raj), po 33 pieśni każda.

Autor wędruje po zaświatach w poszukiwaniu mądrości, która pozwoli na osiągnięcie szczęścia. Dantego po piekle i czyśćcu oprowadza Wergiliusz (poeta i mędrzec), a po raju Beatrycze i św. Bernard. W zaświatach mieszkają postacie literackie i historyczne, których dusze Dante umieszcza na różnych szczeblach w zależności od ich win i zasług. W Piekle według Dantego grzesznicy są w 9 kręgach pilnowanych przez diabły i potwory. W ostatnim jest Lucyfer. W Czyśćcu pokutnicy przebywają na 7 tarasach opasujących górę, na której szczycie jest raj, składający się z 9 sfer niebieskich wiodących do Boga.

Czas powstania Boskiej komedii nie jest dokładnie ustalony. Przypuszcza się, że poeta rozpoczął pracę nad utworem ok. 1 307 r., a ukończył ją na krótko przed śmiercią ok. 1321 r.

Czas wewnętrzny poematu to rok 1300, dla Chrześcijan rok jubileuszowy. Dante rozpoczyna swoją wędrówkę w Wielki Piątek, a w Wielkanoc przybywa do Czyśćca. Utwór pisany tercyną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.